منظور از سایت داینامیک و استاتیک چیست؟ تفاوت ها، مزایا و معایت

0 790

برای شروع طراحی سایت گام دوم پس از آشنایی با مفاهیم و اصطلاحات هاست و دامنه شناخت انواع سایت های اینترنتی است! منظورم سایت های تفریحی، تجاری، دانلود و … نیست بلکه منظورم آشنایی با مفاهیم و تفاوت های سایت های پویا ( سایت های داینامیک ) که اکثرا توسط CMS پیاده سازی می شوند و سایت های ایستا ( وب سایت های استاتیک )که در قالب سایت های کلاینت ساید ( سمت کاربر ) برنامه نویسی می شوند، است.

 

انواع طراحی وب سایت

همانطور که در ابتدا اشاره کردم طراحی سایت های اینترنتی یا داینامیک هستند و یا استاتیک. اما در این بین سایت های نیمه داینامیک نیز جای دارند که در ادامه یک یک آن ها را با هم بررسی خواهیم کرد و در پایان به این سئوال پاسخ خواهیم داد که کدام نوع از سایت ها مناسب کسب و کار شما هستند.

 

منظور از سایت استاتیک چیست؟

سایت های استاتیک

سایت های استاتیک ( سایت ایستا ) که در زبان انگلیسی static نامیده می شوند که از جمله اولین نسل وب سایت ها در دنیای اینترنت بودند. سایت های استاتیک به وب سایت هایی گفته می شود که نیازی به تغییرات مداوم اطلاعات آنها احساس نمی شود و صرفا محتوای ثابت و بدون تغییری دارند و یا در آینده رشد اطلاعاتی خواصی نخواهند داشت. این نوع از طراحی وبسایت، پنل مدیریتی ندارد پس صاحبان این نوع از سایت ها برای هر نوع تغییری در سایت خود باید با طراح سایت تماس گرفته و از او بخواهد با دریافت هزینه ای تغییراتی در سایت ایجاد نماید.

مزایای طراحی سایت های استاتیک

 • بدلیل طراحی با زبان های سمت کلاینت ( کلاینت ساید ) همچون HTML، JQuery، CSS و… امنیت بالاتری نسبت به سایت های داینامیک دارند
 • هزینه پایین پیاده سازی و طراحی اولیه سایت
 • طراحی سایت و تحویل آن در زمان بسیار کم توسط طراح

معایب طراحی سایت استاتیک

 • هزینه تغییرات و مشکلات ارتباطی با طراح سایت بالا است
 • برای تغییرات، بروز رسانی و… در این سایت ها باید با زبان های برنامه نویسی وب آشنایی داشت
 • محدودیت بودجه در تعداد صفحات این سایت ها تاثیر گذار است
 • قابلیت سئو ( بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجوگر ) کمتری نسب به سایت های داینامیک دارند

 

منظور از سایت داینامیک چیست؟

سایت های داینامیک

سایت های داینامیک ( Dynamic Website ) که به سایت های پویا نیز معروف هستند، قالبا پنل مدیریتی دارند تا صاحبان این نوع سایت ها بتوانند توسط آن تغییرات در محتوا و قسمت های مختلف سایت بدون دانش برنامه نویسی داشته باشند. طراحی سایت داینامیک بیشتر برای سایت هایی کاربرد داره که نیاز به تغییرات مداوم اطلاعات و محتوا داشته باشه و صاحب سایت فکر توسعه و گسترش اون رو در آینده داشته باشه.

هزینه پیاده سازی و طراحی سایت های داینامیک نسبت به سایت های استاتیک کم تر است اما توجه به این نکته که در آینده هزینه های تغییرات، طراحی مجدد و … دارند، صرفه اقتصادی با طراحی سایت داینامیک است.

فواید و مزایای سایت های داینامیک

سایت های داینامیک مزایا و ویژگی های خاصی دارند که دلیل اصلی گرایش طراحی سایت به سوی استفاده از این نوع خاص شده است. در زیر لیست مزایای طراحی سایت به سبک داینامیک را مشاهده می کنید:

 • بدون هزینه به روز رسانی
 • هزینه اصلاح، افزودن، حذف و تغییرات در سایت ندارند
 • دارای پنل مدیریتی سایت برای تغییرات اطلاعات سایت هستند
 • محدودیتی در تعداد صفحات ندارند
 • قابلیت بروز رسانی توسط کاربران مبتدی را دارند
 • قابلیت سئو و بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجوگر با بروز رسانی های مستمر

معایب طراحی سایت داینامیک

 • زمان زیاد در طراحی سایت های داینامیک نیاز است
 • نیازمند نگهداری مستمر
 • امنیت کم تر نسبت به سایت های استاتیک ( البته با تمهیداتی این مشکل حل خواهد شد )

 

منظور از سایت های نیمه پویا چیست؟

دسته ی دیگری نیز بین سایت های پویا و سایت های استاتیک هستند که به سایت های نیمه پویا شهرت دارند. وب سایت های نیمه پویا مناسب کسانی است که ضرورتی در تغییر اطلاعات و بروزرسانی آن ها ندارند و در عوض ارائه خدمات آن ها برای بینندگان و ارتباط با آن ها از طریق فرم های خاص و یا ارائه خدمات و کالاهای ثابت از طریق سایت محیا می شود.

نتیجه گیری بین طراحی سایت های استاتیک و داینامیک

در بالا لیست معایت و مزایای طراحی سایت های استاتیک و داینامیک را به شما توضیح دادم. اما با تجربه ای که دارم و رشد چشمگیر و تاثیرات زیادی که دنیای مجازی در کسب و کارها دارند پیشنهاد اولم طراحی سایت داینامیک است. سایت های داینامیک قابلیت توسعه و سفارشی سازی دارند و محدودیتی در تعداد صفحات، تغییرات و بروز رسانی ندارند. بیشتر ابزارهای سئو در پنل های سایت های داینامیک پیش بینی شده اند و محبوبیت این نوع سایت ها بین کاربران بیشتر است.

همانطور که گفته شد سایت های داینامیک دارای پنل های مدیریتی هستند که به آن ها سیستم مدیریت محتوا ( CMS ) گفته می شود. یکی از محبوب ترین سیستم های مدیریت محتوا، وردپرس است که طبق آمارهای موجود بین هر چهار سایت بیش از یک سایت توسط وردپرس طراحی شده است!

از بین تمام وب سایت های اینترنتی ۲۸٫۹٪ از آن ها از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده می کنند، سهم بازار این سیستم مدیریت محتوا ۵۹٫۷٪ است. در مقاله بعدی شرح کلی در رابطه با مدیریت محتوا ( CMS ) به شما خواهم داد سپس به این سئوال پاسخ خواهیم داد که چرا باید برای طراحی وب سایت های داینامیک از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده کنیم؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.